Japonların Gözleri Neden Çekik

0
21

Japonların Gözleri Neden Çekik

Bu sevimliliğin sırrı nedir ?

Yalnızca Japon’ların değil, Çinli’lerin , Asya’lıların acayiptir ki Eskimoların bile gözleri çekiktir. İşte aklımızı kurcalayan hususlardan biri olan “Japonların gözleri niçin çekiktir?” sorusunun cevabı;

 

Aslında göz bütün dünya insanlarında aynıdır. Farkı ise “göz kapağı” yaratır. Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha fazla inmiştir ve bu durum gözün sanki daha darmış gibi görünmesine sebep olur.

Peki tamam da neden böyle işte ? En mantıklı fikre göre göz kapağının üzerinde katlı olarak duran bu ikinci kıvrımı, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için, bir nevi kar gözlüğü gibi gelişmiştir. Yani Japonlar bizden daha avantajlılar, doğuştan gözlük takıyorlar.

EN ÖNEMLİ NEDENİ: BUZUL DEVRİ

Her ne kadar yukarıda belirtilen bölgelerin bazılarında kar hiç yağmıyorsa bile bilim adamları çekik gözlü halkın göç ile kutuplardan olduğu yerlere geldiğini düşünüyorlar.

Bu buz iklimde yaşayanların vücutlarının iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktur. Sadece gözler değil, burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüş, burun delikleri, solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır. Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.

Yani minnoş olmalarında ki başlıca neden soğuktur. Ama bizce bu teoriyi çürütüyor ve Karsta’ki Amcaların gözlerini de antitez olarak öne sürüyoruz !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here